Fogyassz zöld teát! A benne található katechin, az EGKG gátolja a fogakat nagymértékben rontó Streptococcus mutans nevű baktériumot abban, hogy a fogzománchoz tapadva kellemetlen leheletet, valamint fogszuvasodást okozzon.
A szegfűszeg sok eugenolt és antibakteriális anyagot tartalmaz. Egyszerűen kezdj el rágcsálni egy szemet, forgasd meg a fogaid között, addig amíg illata teljesen át nem járja a szádat.
Egy vizsgálat szerint a fahéj szájszag-semlegesítő hatású. Más ízekkel ellentétben nemcsak elfedi a szagot, de elpusztítja a szájban lévő baktériumok egy részét is.
A citrusfélék serkentik a nyálmirigyek működését, ezzel pedig frissebbé teszik a leheletet. Ráadásul az íny épségéhez feltétlenül szükség van C-vitaminra is, mert segíti a szájban a baktériumok melegágyául szolgáló sebek és fekélyek gyógyulását.
A baktériumok megtelepednek a fogkefén is. Ezért használj egyszerre két-három fogkefét felváltva, így a két használat között biztosan lesz idejük megszáradni – ez pedig csökkenti a megtelepedő baktériumok számát. Ezen kívül természetesen ne felejtsd el körülbelül kéthavonta cserélni a fogkefédet.
Diéta esetén a rossz lehelet acetonszagú lehet. Ez annak a tünete, hogy kevés szénhidrátot fogyasztasz. Elnyomhatod a kellemetlen leheletet rágógumival, de kevés szénhidráttal – például egy szelet kenyérrel – is kivédhető a rossz szájszag.
A kiszáradt szájüreg ideális környezet a szájszagot okozó baktériumok számára – ezért kellemetlen szagú a reggeli lehelet. Ha napközben úgy érzed, kiszáradt a szád, egyszerűen öblítsd ki tiszta vízzel, hogy ideiglenesen eltávolítsd a baktériumokat, így frissítve fel a leheleted.
A kasvirágból készült Echinacea-csepp igen hatékony immunerősítő, baktérium- és vírusölő. Ha a megfázás okozza a kellemetlen szájszagot, ezzel legyőzheted. Adj két teáskanál tinktúrát egy pohár vízhez, majd naponta háromszor öblögess vele.
Egy üzleti ebéd vagy romantikus vacsora után rágcsáld el a tányéron maradt petrezselymet. A növény gazdag klorofillban, amely baktériumölő tulajdonságának köszönhetően közömbösíti a rossz szájszagot.
A medvecukorhoz hasonló ízű aromás fűszernövény elpusztítja a nyelven tenyésző baktériumokat. Rágcsálj bátran ánizsmagokat!
Ropogós, élelmi rostban gazdag élelmiszer például a sárgarépa, a brokkoli, illetve a zeller. Fogyasztásukkal tisztíthatod a fogaidat és jót teszel az egészségeddel!
A borsmenta illóolaja számtalan cukorkának és rágóguminak az alapanyaga. Ez talán a legismertebb leheletfrissítő gyógynövény. A friss leveleket rágcsálhatod bátran, de cseppenthetsz a fogkefédre is pár csepp borsmenta olajat fogmosáskor.
A ropogós, élelmi rostban gazdag élelmiszerek tisztítják a fogakat, edzik az ínyt, ennek köszönhetően pedig a rossz lehelettől is megszabadítanak. Fogyassz minél több zöldséget, gyümölcsöt, például almát.
Tegyél tíz gramm szárított földiszederlevelet egy deciliter vízbe. Forrald fel, majd hagyd ázni 15 percig. Ezután szűrd le, és szükség esetén ízesítsd mézzel. Naponta kétszer használhatod szájvízként vagy toroköblítőként. A földiszeder levele csersavban gazdag, amely fertőtlenítő és egyben gombaölő hatású is.